Výbor SDH
Starosta: Tomáš Krejsa
Místostarosta: Miroslav Šimerda
Jednatel: ing. Jan Brandejs
Pokladník: Miroslav Šimerda
Sportovní referent: Jiří Luňáček
Další členové výboru: Jiřina Šimerdová, Hana Neugebauerová, Radim Zajíček, Petr Havel, Jaroslav Rozum, Ladislav Bartoš
Historie sboru
Události, které předcházely založení našeho spolku

Slavné obecní zástupitelství v obci Rovni uvažovalo již ve schůzi své dne 26. února 1883, že dosaváde není v obci pro případ vzniknutí požáru téměř žádného náčiní hasičského a následkem toho, že majetek i život lidský v podobném případu jest ohrožen, a usneslo se, že tu třeba náležitých kroků činiti, aby ve příčině této spatření se stalo. Zároveň ale uvažováno, že by náklad na zřízení takového náčiní na obec samu značným byl a usneseno proto požádati sousední obce Peklo a Dlouhou Ves, by společným nákladem řádná čtyřkolová stříkačka opatřena byla. Zástupitelství dotyčných obcí však k návrhu tomu nepřistoupila.
Když na to vypukl v Jahodově u Otomara Vyskočila požár, ku kterému dostavili se c.k. četníci z Rychnova, záležitost výše uvedená vzala jiný obrat. Tito udali okresn. hejtmanství, že při dotyčném požáru žádného hasičského náčiní neshledali. Slavné c.k. okresní hejtmanství podalo zprávu tu k vysokému výboru zemskému a tento nařídil okresnímu výboru za příčinou tou s obecním představenstvem vyšetřování. Obecní zástupitelstvo uvedlo v omluvě nahoře uvedené své usnesení, načež byla představenstva všech tří obcí k okresn. výboru k výslechu předvolána a k takovémuto zařízení čtyřkolové stříkačky vybídnuta. Jelikož se obecní zástupitelstva obcí Pekla a Dlouhé Vsi i tuto proti společnému podobnému opatření vyslovila a dodala, že raději sama svým nákladem hasičské náčiní si opatří, vidělo se i zdejší obecní zástupitelstvo nuceným též na svůj náklad hasičské náčiní si zaříditi.
I usneslo se na tom, aby se pro obec Roveň dvě a pro obec Jahodov pak jedna ruční stříkačka zřídila, o čemž podáno oznámení okresn. výboru. Okresní výbor ale neuznal za vyhovující tato opatření místní potřebě a nařídil výnosem ze dne 2.října 1886, by v obci dvě přenosné aneb toho druhu převozné zařízeny byly. Toho času zasedali v obecním zástupitelství následující pp.: Čeněk Kosek, starosta, Václav Krsek, Jan Preclík, Jan Netík radní, Jan Svoboda říd. učitel, Frant. Vyskočil, Frant. Veverka, Jan Veverka, Rudolf Preclík, výborové. I objednána tudíž pro spojené obce Roveň – Jahodov vedle usnesení ze dne 17. října 1886 dvoukolová stříkačka s úpravou na potah jednoho koně, spolu s nápisem "Spojené obce Roveň – Jahodov", dále se 100 m hadic, se 4 m ssavic, s 20ti košíky, taktéž číslovanými, jakož i s ruční stříkačkou (prozatímní výpomoc obci Jahodově) u firmy Frant. Smekala vdovy v Čechách u Olomouce nákladem 500 zl. na tříletou splátku. I dodáno jmenované 29. listopadu 1886.
Opatření tohoto, pro obce zdejší velice potřebného náčiní, setkalo se však s tuhým odporem občanů Jahodovských a i některých občanů obce Rovně. Počet ten činil většinu veškerého obyvatelstva. Těmito podána stížnost k sl. c.k. okresnímu hejtmanství spolu se žádostí aby – ono v předu uvedené usnesení obecního zástupitelství zrušilo z důvodů, že spojené obce Roveň – Jahodov nečítají 100 čísel domovních. Okresní hejtmanství nevyhovělo žádosti této z důvodu, že obec čítající 100 dom. čísel jest nucena k zařízení čtyřkolové stříkačky, nejedná však obecní zástupitelství proti zákonu když i v obci pod zmíněný počet čísel takovou zařídí.
Nově zařízeného hasícího náčiní užito poprvé při požáru chalupy č. 16 v Rovni, patřící Teresii Kubíčkové, v krátké době na to opět při požáru stavení Frant. Čižinského v Dlouhé Vsi, na takzvaných "Končinách".
Založení spolku
Po té činěny kroky obecním zástupitelstvím ku založení spolku hasičského. Na provolání obecn. starosty ze dne 14. prosince 1886 přihlásilo se 22 členů ke spolku. Zvolený komitét skládající se z pp. Čeňka Koska starosty, Aloise Chlumeckého lesního, Frant. Vyskočila radního a Jana Svobody řídícího učitele, opracoval stanovy a předložil je ku schválení. Po schválení těchž dne 3. června 1887. Vykonána volba správního výboru dne 3.července 1887 v hostinci p. Jana Veverky v Rovni. //Protože zvolený velitel p. Alois Chlumecký a jednatel p. Josef Krsek rezignovali na své funkce z ohledu na své představené, byly stanoveny doplňovací volby na 10. července 1887. Po těchto volbách se vedení sboru skládalo z následujících hodnostářů// : velitelem p. Jan Netík, podvelitel p. Josef Novotný, jednatel p. Alois Chlumecký, zbrojník p. Jan Veverka, pokladník p. Jan Svoboda říd. učitel, výborové pp. Karel Trojna a Frant. Pavel, náhradníkem p. Frant. Hrobař. Dále se sbor sestával z 16ti členů činných a 19ti členů přispívajících.
Po sestavení správního výboru spolkového rozvinul sbor samostatnou činnost svou tím, že praktickým cvičením hleděl se způsobilejším státi v konání své povinnosti, kterou dobrovolně na sebe přijal. První základ k tomu, na žádost p. podvelitele, položil p. Blažek, bývalý to velitel hasičského sboru v Záchlumi, který sem do Rovně po několik neděl (neboť sbor se pouze v neděli cvičil) docházel. Další pak secvičení převzal p. Alois Chlumecký. Dokud potřebného nářadí hasičského nebylo, cvičil se sbor pouze se strojem a řadově. Členstvo zřídilo si na své útraty cvičební režný stejnokroj.
Výňatek ze stanov
1) Jméno a heslo. Spolek dobrovolných hasičů má jméno: "Sbor dobrovolných hasičů spojených obcí Roveň – Jahodov" s heslem : " Mužně a svorně bližním ku pomoci!".
2) Účel. Účelem a úkolem dobrovol. hasičů spojených obcí Roveň – Jahodova jest: společným cvičením v oboru hasičském domáhati se umění v pádu vzniklého ohně v Rovni a Jahodově a v jejich okolí, život a jmění svých spoluobčanů rychlým a nejpřiměřenějším způsobem, z dobré vůle, bez nároků na jakou odměnu neb náhradu brániti a chrániti.
3) Údové. Spolek se skládá ze čtvero údů a to: a) ze zakladatelů, b) z čestných, c) z činných a d) z podporovatelů.
a) Zakladatelem stane se ten člen, jenž jednou pro vždy nejméně 5 zl. najednou spolku darem složí. b) Čestní údové jsou oni, kteří od valné hromady pro zvláštní zásluhy takovými jmenováni byli. c) Údem činným stane se ten, kdož pro sbor hasičů tělesně schopen jest, od velitele přijat byl a podmínkám stanov a řádu hasičskému se podrobil. d) Podporovatelem považován jest ten, kdo ročně nejméně 50 kr. a to půlletně předem do spolkové pokladny přispívá.
6) Povinnosti údú. //mimo jiné// Činní údové zavazují se ke cvičením na určité místo v čas se dostaviti a úlohu jim od představeného přidělenou ochotně převzíti. Nově přijatý činný úd slíbí rukou dáním a čestným slovem místo přísahy veliteli: Že chce k uhájení a ubránění ohně dle sil svých se vynasnažit, že chce vždy a všem zákonitým nařízením, jakož i rozkazům velitele v tom oboru bez odmluvy a bez odkladu se podrobiti, že chce vždy zavedenému pořádku hasičskému bez výjímky poslušen býti, že chce vzájemně s druhými přívětivě a snášenlivě se podporovati a že podrobuje se všem trestům, které by mu za proviněnou nedbanlivost zákonem neb řádem hasičským uloženy byly.
7) Údem přestává býti, kdo dobrovolně vystoupí a veliteli to oznámí, kdo příspěvek po uplynulém půlroku co úd podporující nezapravil, kdo proti těmto stanovám jedná a proto od výboru vyloučen jest. Z činných údů i ten, kdo třikrát po sobě bez důvodných příčin a řádné omluvy se nedostavil ku cvičení.
//Původní stanovy čítají 26 bodů a zabývají se předpisem k řízení sboru a výpisem činností jednotlivých funkcionářů sboru. Dále je také důležitým dokumentem jednací řád valné hromady a výboru SDH, který čítá 32 bodů.//
Vstup do hasičské jednoty
V roce 1888 přistoupil sbor za člena župní has. jednoty východních Čech, sídlem v Kostelci n./Orl. a přijat do svazku župního dne 8. července 1888 o župním sjezdu v Rychnově n./Kn.
Výměna stříkačky
Úprava stříkačky dvoukolové na potah jednoho koně shledána za nezpůsobilou k zapřahání téhož, čímž členové sboru nuceni byli tutéž na místo požáru sami dopravovati. Z příčiny té a zvláště když uváženo, že by doprava takováto na Jahodov v některé době téměř nemožnou byla, pomýšleno na výměnu této za čtyřkolovou. V době, kdy právě dosavadní dvoukolová stříkačka výrobní firmě zpět odeslána býti měla a za čtyřkolovou vyměněna, vyskytl se na onu kupec "Panská Habrová", kteréž tato po svolení firmy se vším příslušenstvím prodána byla. Pro obce zdejší pak výše zmíněná čtyřkolová stříkačka od firmy F. Smekala vdovy v Čechách u Olomouce, dle cenníku obr. 8. čís. 64. průměr cylindru 95-110mm s měděným větrníkem a takovým též regulátorem se 120 m hadic, 6 m ssavic a příslušným ssacím košem, dodána byla dne 10. prosince 1889 za cenu 437 zl.
Vznik pamětní knihy
V roce 1891 bylo rozhodnuto o pořízení pamětní knihy a k sestavení této zvolen čtyřčlenný komitét sestávající z pp. Jana Netíka podvelitele, Frant. Vyskočila člena obecn. zástupitelství, Jana Svobody říd. učitele a Frant. Krska jednatele sboru.
V nové pamětní knize má být též pojat stručný životopisný nástin, v Pánu zesn. dobrodince sboru p. Jana Slaniny, strojníka z Petrohradu. Který odkázav v závěti své 25 zl. sboru dobrovol. hasičů zdejších, stal se takto dobrodincem sboru, začež sbor vedle toho, že zúčastnil se v plném počtu pohřbu jeho, věnuje mu tuto vzpomínku.
Dne 8. října 1892 doprovodil sbor náš k hrobu pana Frant. Vyskočila, váženého občana a upřímného příznivce svého. Muž tento působil po více jak 20 roků, jako člen obecn. zástupitelstva, zasazoval se spolu s jinými členy obecního zástupitelství velmi vřele o zařízení hasičského náčiní a založení hasičského sboru. Byl po celých 6 let, pokud sbor stává, členem správního výboru, co zástupce obecn. výboru, zúčastňoval se velmi horlivě jednání jeho, příspívav tu, jako nejstarší a nejzkušenější, v pravdě trefnými návrhy k řešení jeho úkolů.
// Kniha samotná byla založena v roce 1892//
Hasičská zbrojnice
V roce 1891 odevzdáno sboru sl. obecním zástupitelstvím nově zařízené skladiště pro hasičské náčiní, za toto vzdán správním výborem, jménem sboru, nejvřelejší dík.
Činnost sboru

//Činnost sboru v době založení se skládala z účinkování při požárech a to v Rovni a Jahodově, Dlouhé Vsi, Pekle, Rychnově, na Jamách, Lupenici, Heloušce, Vamberku, Merklovicích, Pohodlí, Dubím. Dále se činnost sboru sestávala z každoročních cvičení praktických a theoretických, zahradních zábav, pořádání plesů, pořádání divadelních představení, účasti na církevních slavnostech a sjezdů hasičských žup.
Například.// Dne 3. července 1892 odbýván XII. has. sjezd župy naši, v Rovni, společně se sborem dlouhoveským. Přítomno bylo na 24 sborů se 428 členy a sice: Borovnice, Borohrádek, Cuclava, Častolovice, Doudleby, Dlouhá Ves, Javornice, Kostelec nad Orlicí město, Kostelec nad Orlicí továrna Jos. Sejkory synů, Liberk, Lipovka, Lípa, Lukavice, Něm. Rybná, Týniště, Panská Habrová, Peklo, Potštýn, Roveň, Rychnov, Solnice, Slatina, Vamberk, Záměl. Poznamenati jest, že sjezd tento byl ze všech dosavád konaných sjezdů župních nejčetněji zastoupen.
Stavba cvičiště
//V roce 1894 bylo rozhodnuto o stavbě cvičiště a tato byla provedena.// Hlavním bodem všech úspěchův a zdárného působení sboru jest bez odporu řádné secvičení členstva, neb pravda dávno uznaná se novými případy stále dotvrzuje, že vycvičené síly, byť i malého hloučku mužů, zvyklých se říditi dle povelu svého náčelníka, obyčejně více dokáží, než sebe větší množství obecenstva necvičeného a různými směry působícího.
Tu ale ozývaly se u nás stesky, že není ani místa ani budovy, kde by se cvičení prakticky mohly pořádati, i uznal správní výbor ve své schůzi z 29. 4. potřebu stavby cvičiště, ale uvažováno, kde vzíti potřebný náklad, jelikož pokladna sborová nebyla v stavu celé vydání krýti, ale tu se našli jednotliví příznivci sboru našeho, kteří buď darováním potřebného stavebního materiálu, svážením toho, jakož i jinou práci při stavbě zdarma konali, pak sl. obecní zástupitelství jež sboru laskavě poskytlo nejen obvyklé podpory v částce 15 zl. na rok 1894., ale i předběžné podpory 15 zl. na rok 1895., a tak společným úsilím podařilo se nákladnou cvičilnu v letošním roce postaviti, neboť mimo to činilo vydání ještě celkem 58 zl. 84 kr. Vlastní cena cvičiště se páčí na 84 zl. Všem příznivcům sboru našeho, kteří rozličným způsobem se přičinili o postavení této, vzdán vřelý dík.
Dne 15.srpna pořádal sbor první veřejné cvičení na nově pořízené cvičilně, kterémuž přítomny byli bratrské sbory z Pekla (11 členů) a Dlouhé Vsi (13 členů), potom byl koncert v zahradě p. Jos. Krska čís. 15., večer pak společný obžinkový věneček v místnostech hostince p. Vanického v Rovni.
Dovětek zapsaný v pamětní knize v roce 1893
Po všechen čas trvání sboru našeho panovala mezi členstvem bratrská svornosť a v pravdě utěšená jednomyslnosť, která zajisté umožnila nám, že jsme úkol dobrovolně na sebe přijatý se ctí vykonávati mohli.
Zajisté pak žehnati můžeme také té šťastné okolnosti, že až posud všichni členové slavného obecního zástupitelství, se starostou panem Čeňkem Koskem v čele, osvědčili se jako výteční příznivci a ochráncové našeho sboru.
Konečně pak gratulovati si můžeme, že ve sboru našem máme výborné velitelství, které v plné míře pochopilo úkol svůj a dovedlo u členstva získati si neobmezenou důvěru.
Můžeme pak zajisté i v budoucnosti očekávati, že sbor setrvá na dráze, po které se zdarem kráčel po všecka léta svého trvání.
" Pracujeme svorně a Bůh nám požehná!"
čerpáno z pamětní knihy SDH spojených obcí Roveň – Jahodov
t.č. zapsal vážený pan Frant. V. Krsek - jednate